TheAustinB
TheAustinB
02-04-2017
Mathematics
contestada
Can someone help with 23?
Respuesta :
Zachary101234
Zachary101234
02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним
Аноним
02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40
Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27
If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 =
$135
Hope it helps!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 71+ )
Otras preguntas
Why did the Spanish explore and colonize New Mexico and Florida in the 1600s?
What was a main purpose of monasteries built by the Catholic Church?
round 76340 to the nearest thousand
A sample of helium gas is in a sealed, rigid container. What occurs as the temperature of the sample is increased?
A skier needs to buy new ski poles during a ski trip to Utah. The price of the poles is $24 and the sales tax is 4.7%. What is the total cost of the poles, roun
how many feet does 5 yards equal
Susan deposits $1,200 in an account that earns 8% simple interest annually. In how many months will Susan's account balance reach $1,344? (Use the simple intere
what issue created tension between fdr and southern democrats?
The Puritan communities in New England in the 1600s mainly emphasized
Which statement describes the general trends in electronegativity and first ionization energy as the elements in Period 3 are considered in order from Na to Cl?