caprina4p8174c caprina4p8174c
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

jesse wants to buy some lettuce that sells for $0.69 per pound. a single head of lettuce weighs 13 ounces how much will one head of lettuce cost

Respuesta :

amandastevens11 amandastevens11
  • 01-05-2018
Since there are 16 ounces in a solid pound (remember, lb = 16) our first step will be to find out how much it costs per ounce.

[tex]0.69 \div 16 = 0.0431[/tex]
Now we know that the lettuce costs $0.0431 per ounce.

Since the head is 13 ounces, we can now multiply the cost per ounce by the number of ounces.

[tex]0.0431 \times 13 = 0.560625[/tex]
After rounding, we find that the head of lettuce costs a grant total of $0.56 (56 cents).
Answer Link

Otras preguntas

_____ formation absorbs ultraviolet radiation that would be lethal if it reached the surface. Hydrogen Helium Ozone
which expression is equivalent to 4(2.61y-3.08)?
Write a debate, money is better than knowledge​
HELP PSLLSDIJFHF find x A.) 27 B.) 14 C.) 33 D.)19
I am so sad, what should I do to make me feel Better
what is the volume of the following triangular prism 4cm 12mm and 2.3cm​
8-OHydroxy-deoxygenase Measure: A) Indicates the rate of glycolysis B) Measures oxidative damage to DNA C) Reflects mitochondrial ATP production D) Represents p
How long does a black panther live
Your book discusses the general process by which scientists go about thinking about the world. There is a series of steps that are often followed (though this f
most of the blood suppy to the femoral head and neck is posteriora) Trueb) False