dianav2 dianav2
  • 05-04-2018
  • Mathematics
contestada

shelia bought 10 1/2 oz almonds for $3.36 how much did the almonds cost per ounce

Respuesta :

iTSjUstRyaNt
iTSjUstRyaNt iTSjUstRyaNt
  • 05-04-2018
Let’s set 10 1/2 to a decimal since the cost is in decimal too
10.5 divided by 3.36
$3.13/oz.
Hope this helps!
Answer Link
fatima456 fatima456
  • 05-04-2018
It would cost $0.32 an ounce

here is how I git that answer 

$3.36/10.5 = $0.32


Hope this helps :-)



Answer Link

Otras preguntas

Find x and y Show all the work
Can someone atleast tell me which line is which so I can color code please
Who was the first person to go on Mars? 1. Neil Armstrong2. Astronaut Eli Cologne​
How do officials warn people about volcanic eruptions? Select the best answer from the choices below. a.) People are warned to watch for an increase in earthqua
56. Which of the following signs/symptoms may indicate that the patient is near death? A) Increased alertness and awareness of environment B) Inviting friend an
Unit rates in Tables and Graphs Modified Quiz (6.RP.2) POSSIBLE POINTS 1 Mrs. Riley drove her car at 60 miles in 4 hours. How far did she travel in 1 hour? Dete
How many atoms of Bi are there in a 41.8 g sample?
frank has a board that is 5/8 yards long he cuts off a piece that is 3/5 the length of the board how long is the piece of the board frank cutt off?​
plz help i give brainliest
If a coin is flipped and then a twenty-part spinner is spun, how many possible outcomes are in the sample space for the compound event? 400 80 20 40