longdstyle longdstyle
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup or $3.75 per quart.Which is the better buy

Respuesta :

alyssalaze
alyssalaze alyssalaze
  • 02-04-2018
it depends on how much the consumer needs. there are quantities that make the first option cheaper, but there are also quantities that make the second option more desirable
Answer Link
ttemmie
ttemmie ttemmie
  • 02-04-2018
Quarts costs less. There are 4 cups in a quart. So 1.25 x 4 = 5.00 per quart. Therefore, $3.75 per quart costs less than $1.25 per cup.
Answer Link

Otras preguntas

How many miles can you get on one tank of gas if your tank holds 18 gallons and you get 22 miles per gallon?
If ab = 10 and a2 + b2 = 30, what is the value of (a + b)^2?
USE A NUMBER LINE TO FIND 8/9 / 8/45.
What are abiotic factors of the enviroment lynx
If ab = 10 and a2 + b2 = 30, what is the value of (a + b)^2?
What is 0.05 percent of 6.5?
least number that has 2, 3, 4, as factors
What is 1997 from 2014????????????
A flight instructor charges $50 per lesson, plus an additional fee for the use of his plane. The charge for the use of the plane varies directly with the square
Why were people from Africa brought to Georgia?