grawls1010 grawls1010
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

Bagels cost $2.40 per dozen. How much will it cost to buy 3.5 dozen of bagles HELP I NEED IT NOW

Respuesta :

mherbe734 mherbe734
  • 04-02-2018
it will cost 8.40 cents
Answer Link
aliciasarak
aliciasarak aliciasarak
  • 04-02-2018
Easy, you must multiply  3.50  by 2.40 to get a product of $8.40 for three and a half dozen!!  All of this is because $2.40 for 12 bagles so first you multiply  2.40 by 3.00 to get 7.2 then you must multiply 0.5 by 2.40 to get 1.2 then add that to your previous answer to then get a final answer of $8.40!!
Answer Link

Otras preguntas

witch is better study at morning or night ? and why
find the sum of - 1/3 - 4/5
Which recursive formula can be used to generate the sequence shown, where f(1) = 9.6 and n > 1? 9.6, 4.8, 2.4, 1.2, 0.6, ..
Which line best shows that the flower girl is not intimidated by mr. higgins? a. now you’re talking. b. don’t mind if i do. c. don’t you be so saucy. d. i k
what is the solution set of the quadratic inequality 4(x 2)2<0
To ____ is the act of trespassing or intruding on another person's land.
find the sum of a polynomials -4xsquare 9x-3 and 7xsquare-5x 4
what are all of the physical features in the middle east?
difference between archaegonia and anthredia
The difference of a positive integer and its inverse is 15/4. Find the integer.