23hardinc 23hardinc
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3\4lbs of candy cost $20.25, how much would 1 lb of candy cost

Respuesta :

ogang0522 ogang0522
  • 02-01-2018
3 3/4 =3.75
20.25 divide 3.75 = 5.4
one pound of candy costs 5.40
Answer Link

Otras preguntas

which functional group allows the sugar glucose to dissolve in blood?a. Carboxylb. Hydroxylc. Phosphate
When people decide to try drugs, they usually don’t realize how addictive it can become. The U.S. DEA estimates that _______ of people who try drugs become ad
Graph the relation shown in the table. Is the relation a function? Why or why not?
Ce qui est huit fois 1022347874937
With the success of the First Crusade, Christians retook Jerusalem and _____________. a. crucified their enemies c. began trade with England b. created the Lord
Describe the changes of energy forms of an arrow from the time just before its release from the bow until it lands on the ground
Earth's tides are primarily caused by _____. A). the Sun B).the moon C).wind D).underwater earthquakes
how do you do this?
Which statement is true of all matter?
People are genetically the same because of the large number of combinations of alleles. True False