alexthemathman alexthemathman
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Jordan paid 11.20 for 5 pears and 6 peaches. The cost of 3 pears is as much as 2 peaches.

Respuesta :

Cojoxo Cojoxo
  • 02-01-2018
Let pears = x and peaches = y

5x + 6y = 11.20
3x = 2y

3x = 2y so rearrange --> x = 2y/3

Sub that into 5x + 6y = 11.20

5*2y/3 + 6y = 11.20
10y/3 + 6y = 11.20
10y/3 + 18y/3 = 11.20
28y/3 = 11.20
28y = 11.20*3
28y = 33.60
y = 33.60/28 = 1.20 so 1 peach costs 1.20

now use this in 3x = 2y

3x = 2*1.20
3x = 2.40
x = 2.40/3 = 0.80

A pear costs 0.80 and a peach 1.20



Answer Link

Otras preguntas

Which is a solution to the equation y=5x-6
Im not quite sure how to answer this question... A 1000kg rocket is moving at a constant velocity in deep space; it is moving at 40 meters/second when its burne
What effects did the battle of bunker hill have?
Solve the equation:  4 1/5 + b = 9 3/5
simplify as much as possible.Assume that all variables represent positive real number4x√32xv^2 + v√2x^3
what does the expression "what ever floats your boat" mean?
How do you solve p+9 <7 AND graph it???
what did Benjamin franklin feel strong about
which geographic feature most aided england during the industrial revolution?
which geographic feature most aided england during the industrial revolution?