herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

I need help this question I only need to pick 3
Help on this question explain my answer please!
PLEASE HELP WITH GEOMETRY
A 40-year-old female is scheduled for a routine screening baseline bilateral mammogram with computer-aided detection (cad). what are the cpt® and icd-10-cm cod
Convert r =-72/12+6 sin theta to Cartesian form.
What is the distance between the points (2,6) and (5,2) ?
Asking questions when something is unclear is part of what
Classify each of the changes as a physical change or a chemical change. "burning wood"
In a well-written paragraph, explain how the governments of two different countries are similar and different. Use at least two of the following terms in your r
The schism in the west was a dispute about the authority of______within the Roman Catholic Church. A.) the Pope B.)the King C.)Peasants D.)nobles