ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

d) At the New York Stock Exchange a certain online gaming stock had an initial public offering (IPO) price of 10 USD per share and is traded 24 hours a day. Ske
PLEASE HELP I NEED IT BY TODAY I WILL GIVE YOU 44 POINT AND BRAINLEST
Find the coordinates of the midpoint of the line segment with endpoints (6, -2) and (-3, -2). midpoint: (x, y) = ( )
The sum of 2.236 and 7.555.. must be : A) Rational B) Irrational C) An integer D) A whole number
(1) When we call someone “pig” or “swine,” we do not mean it as a compliment. (2) But pigs do not deserve to be used as a symbol for an insult. (3) They are pro
1.08 to the 3rd power?
-15p+32p please awnser its rsm hw
PLEASE HELP I NEED IT BY TODAY I WILL GIVE YOU 44 POINT AND BRAINLEST
100° 100⁰ X = ??????
you spent $25 at the store. you bought a book for $8.50 and pencils for $.25 each. how many pencils did you buy?