Emmad2985 Emmad2985
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 7 bags of bananas for $48.51. How much would it cost if you were to buy 5 bags

Respuesta :

kritter1
kritter1 kritter1
  • 03-10-2017
Find out the cost of 1 bag of bananas and multiply that by 5. 

48.51/7= $6.93 per bag 

6.93 x 5 = $34.65 for 5 bags 

Hope I helped :) 
Answer Link

Otras preguntas

1.Select the expression that are equivalent to 10x^0. select all that apply. a. 10 b. 0 c. (10x)^0 d. 10(10x)^02. Select the expression that is equivalent to x
Imagine you are a parent and your school age daughter was caught shoplifting a bracelet from a store. Using what you learned in the module, what are some ways y
NEED HELP IN MATH . THANKS FOR ALL HELP .
Water that contains 2 mg oxygen per liter or less is termed hypoxic, since at that concentration many aquatic aerobic organisms are unable to survive. how does
What is a cluster of cells that have implanted in the uterus?
please help! finding unknown in the gradient "When two straight lines 3x-(a-3).y-6=0 and (a+1).x+y-1=0 are vertical to each other, then the fixed number a= ??
How many people are killed per day in a crash involving a distracted driver? 16 7 10 3 (In between 7 and 10. The cites I found said *approximately* 9)
Find the derivative of the function
A student solved the following problem and made an error: Triangles ABC and DEF. Angles A and F are congruent and measure 135 degrees. Coordinates for the vert
whats the answer to this question!?