diyahfloyd1 diyahfloyd1
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Four pounds of bananas cost $1.96 . How much does it cost per pound ?

Respuesta :

kaylajay kaylajay
  • 02-10-2017
1.96 divided by 4 is 48.5 cents round it to get 49 cents
so 49 cents per pound

Answer Link

Otras preguntas

The system _____. The young Venezuelans teach them to play musical instruments It was founded in 1975 by Dr. José Antonio Abreu in the garage of his house has
When Derek planted a tree it was 36 inches tall. The tree grew 1 1/4 inches per year. The tree is now 44 3/4 inches tall. How many years ago did Derek plant the
​a commanding officer gives a soldier an order that he knows the soldier would rather not obey. according to the findings of the milgram obedience experiments,
Why does heck tate not want to shoot tim?
Help please!? Rachel is selling T-shirts. It costs her $5 each week to advertise her T-shirts. She buys each T-shirt for $3.50 and sells each one for $8.00. Wri
Read the excerpt from a student’s essay. In “The Most Dangerous Game,” Rainsford must face not only Zaroff, but he must confront his own assumptions about life
If you have 12 cookies and you ate 3 how much percent % did you eat???
At birth, an infant's head is _____ its body's size, whereas in adulthood, the head is _____ its body's size. a. 1/4; 1/10 b. 1/3; 1/10 c. 1/3; 1/4 d. 1/4; 1/8
Which period makes up the stage of development called childhood?
which statement accurately reflects the way that Hungary's economy changed following the breakup of the soviet union