giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

find the value of x need help its been years since i practice or solved problems like this and with steps plz thanks in advance
Spanish women who moved to the colonial cities like mexico city in the sixteenth century
Yan is climbing down a ladder. Each time he descends 4 rungs on the ladder, he stops to see how much farther he has to go. If Yan made 8 stops with no extra ste
Find the function h(x) = f(x) + g(x) if f(x) = 4 x + 2 and g(x) = x - 4. h(x) = 4x + x + 6 h(x) = 4x + 1 -2 h(x) = 4x + x - 2 h(x) = 4x - 4
Convert 8 1/4% to a decimal show the work
stan made 24 sales in 6 hours . what is the ratio of sales to hours?
In this problem you will use variation of parameters to solve the nonhomogeneous equation y′′+6y′+9y=−2e−3t
What are the excluded values? x-7/x+9 x = 7 x = 9 x = -9 none of the above
In 2002 The United States had a GDP I have 10.5 trillion what does that mean
I’m not sure what the answer to this is