giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

Lena bought 10 pounds of potatoes for $5.50 write the cost as cents per pound

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
10 pounds of potatoes for $5.50
one pound = $5.50 / 10 = $0.55

answer

it cost 55 cents per pound
Answer Link
cartersanders cartersanders
  • 02-08-2017
Just set the proportional problem up with the total cost over the total pound 
Answer Link

Otras preguntas

***Urgent*** Find the equation of the tangent line to the graph of y = 3^(x − 2) at x = 1. Give your answer in slope-intercept form. Show all your work.
Iodine-131 is used to treat a hyperactive thyroid gland. the half-life of iodine 131 is 8.02 d. If a hospital receives a 215.25 g shipment of iodine 131, how mu
find the value of a if x+12x²+4x+9a​
What sign that an infant is beginning to understand that actions have a reactions
What is the gradient of the line
write a letter to the editor of daily newspaper highlighting the problem people face in your village and also write few solutions ​
Ella manages a cafe. One morning, she sells the following drinks 41 large coffees 4 regular hot chocolates 28 large teas A total of 9 hot chocolates A total of
Evaluate the expression -2a+1: 1) a≥2 2) a<1 3) -1 ≤ a <2​
Helpppppppppppppppppp
Fatimah spent 1/4 of her money on 8 cookies and 2 muffins. A muffin cost three times as much as a cookie. She bought some more cookies with 2/7 of her remaining