HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

Solve for F: 5/9 (F-32)
What types of reforms did roosevelt promote?
Which of the following values in the set below will make the equation 6x + 2 = 14 true? (Only input the number.) {0, 1, 2, 3, 4}
What are the vertical displacement (d) and maximum value (m) for the graph shown below?Answer ChoicesA. d = 5, m = 5B. d = 3, m = 5C. d = 2, m = 5D. d = 2, m =
What can our culture do to reduce obesity statistics?
I only have 20 mins. Need help with this American Government question. What is the difference between the due process guarantees in the Fifth Amendment and the
HELPPPPP If someone asks you to describe your first day of school, you would most likely retrieve a(n) ________ memory
A system whose graphs have the same slope but different y intercepts
1. Driving at slower speeds than traffic flow _____________ . A. is a good way to save fuel B. may impede other vehicles on the road that are traveling at no
Chad stop and fill the car with 11 gallons of gas he had driven 308 miles is in the previous 11 gallons of gas how many miles per gallon do Chad's car get