EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

Every job that you apply for is going to require a resume.
What are prime numbers of 50?
South America's most populous city is located in which country?
What type of number is 25,747
when was the Declaration of Independence signed?
mallam is told to "shut up" whenever he tries to speak so that eventually the tea seller learned to swallow his words .why is mallam treated in the way what doe
i do not understand this im lost
Is the number 5 prime composite or neither
The location of the geographic North Pole stays the same. True False
Explain how you found the total number of squares in the whole model.