JenicaZ355917 JenicaZ355917
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Use the graph to complete the statements.For every dollar you spend, you can getpounds of grapes.For each pound of grapes, you would need $

Respuesta :

ZabdielA212498 ZabdielA212498
  • 03-11-2022

We are given a graph of pounds of grapes vs dollar spent.

To know what $1 worth of grapes is, we go to the horizontal axis to locate 1 and trace up to where it meets up with the graph and on getting that point on the graph, we trace it left to the vertical axis to get $0.5 (50 cent)

To get the dollars' worth for each grape, we locate one on the vertical axis and trace it right to where it cuts the graph. This can easily be seen to

Answer Link

Otras preguntas

Why was regionalism a political problem for Latin America
Graph f(x) = 3log4 (x + 4) +2. Find its domain, its range, and the equation of its asymptote
What led to the establishment of providence the first permanent settlement in Rhode Island?
what is the main purpose of Admission Point Score
What occurs when a person's heart muscles suffer damage due to a lack of blood supply? a. cardiac arrest b. cardiopulmonary resuscitation c. heart attack d.
How many cells are in your body.
The school paid 1050$ for 70 students to enter the zoo how many students would enter the zoo is the school paid 1425
To the nearest whole number, what is the surface area of a sphere with a volume of 140 cm3? 880 cm2 130 cm2 339 cm2 420 cm2
tengo que crear un poema de tema syntu de cualquier palabras.
A rectangular garden that is 11 feet wide. the length of the diagonal is 1 foot greater than the length of the garden. what is the length of the garden?