IkerZ313426 IkerZ313426
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

which is the better buy and provide the unit price for your answer! $5.28 for 6 candy bars or $12.75 for 15 candy bars?

Respuesta :

DiorF92820 DiorF92820
  • 03-11-2022

Answer:

Explanation:

Given:

$5.28 for 6 candy bars

$12.75 for 15 candy bars

To determine the better buy, we simplify each option first:

For $5.28 for 6 candy bars:

5.28/6 = $0.88 per candy bar

For $12.75 for 15 candy bars:

12.75/15 = $0.85 per candy bar

Therefore,

Answer Link

Otras preguntas

how do you solve the equation 2s+3=14s
A soccer team played 160 games and won 65 percent of them. How many games did it win ?
During the Renaissance, along with the importance of God, who else did people had value?
What positive and negative traits does Odysseus demonstrate in his adventure with the Cyclop's?
How do I factor 2y^2 - y - 10
Which word correctly completes the sentence? The white-tailed __________ fawn followed closely by her side.  A.deer's  B.deers  C.deers'
What are the essential 4 parts for a civilization to develop? Explain how rivers were the source of civilization?
how do you multiply and divide equations?
How do you use Bill of rights in a sentence
what is a prefix for marine