HassielZ352724 HassielZ352724
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

When you go to CTown, there are two choices of Jif creamy peanut butter. Which one would you choose? Explain your reasoning.

When you go to CTown there are two choices of Jif creamy peanut butter Which one would you choose Explain your reasoning class=

Respuesta :

ZakhariX658857 ZakhariX658857
  • 03-11-2022

To choose the peanut butter we can calculate the ratio price to weight for each one:

[tex]\begin{gathered} \text{option 1:} \\ \frac{3.20}{40}=0.08 \\ \text{option 2:} \\ \frac{1.92}{16}=0.12 \end{gathered}[/tex]

We can see that for option 1 see we pay 0.08$/oz and for option 2 0.12$/oz, so the better choice is option 1.

Answer Link

Otras preguntas

_______ are designed to protect society, and the violation results in a penalty to the violator, such as a fine or imprisonment, based on the wrongdoer’s level
Pls help with all 4 questions, and show a step by step explanation (show how you set up the problems)
Sales Reps receive a 5% commission on all Opportunities that are closed/won. You need to add new fields on the Opportunity to calculate and show both the Commis
how to subtract mixed fractions with different denominators
What was significant about the 1994 elections in South Africa? (Two things)
I need help with this please​
What describes the shape, form, and type of an animal? * 2 points genotype performance conformation O expected performance data
Jami went to have a manicure that cost $25. She wanted to tip the technician 20% and tax is 5.75. How much did she spend total for the manicure . 7 grade work
Please math help help help help jelp
12. When and how did the Renaissance begin?