MelisI52401 MelisI52401
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. he buys 3/8-lb bag of peanuts for 1.20$

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles he buys 38lb bag of peanuts for 120 class=

Respuesta :

SosaiaQ10268 SosaiaQ10268
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} \text{price of }\frac{3}{8}lb\text{ is}\Rightarrow1.2\text{ \$} \\ So,\text{ price of 1 unit is}\Rightarrow1.2\times\frac{8}{3}=32\text{ \$} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Which implicit element of the analogy in these lines is analogous to "family worship"?
Why do you think the D-Day landings were made on beaches instead of a established harbors?
Find f(6) if f(x) = x2 ÷ 3 + x
What is it called when air particles spread apart?
The change of energy from one form to another results in _____.
Did Thomas Jefferson favor a national bank
Which answer shows a correct way to divide the word at the end of a line? a. earthqu-ake b. cannot be divided c. earth-quake d. ear-thquake
this cylindrical fish tank has a height of 36 inches and a a diameter of 30 inches what is the volume of the fish tank
whats a shape with 12 sides and 12 vertices
what is the true meaning of Macbeth by William Shakespeare?