ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

What is the factorization of 216 times 12 - 64?
what problem was the three-fifths compromise designed to solve
Which of the following is not a way that science influences society
My mother and _____ attend the same Bible class.
PLEASE HELP!!!!!!! I REALLY NEED HELP I WILL CHECK BRAINLIEST ANSWER SO ANSWER THIS!!!!!!!!!!!!!!! David is adding a design to a cabinet that requires a sector
Unlike DNA, RNA contains
Please can you check my answer You originally draw a design for an art contest on a 4 in. x 5 in. card. The second phase of the contest requires the drawing to
Plato believed that the soul and body were separate, but would be reunited through reincarnation
ANYONE???????? PLZ HELP ASAP:Indicate in standard form the equation of the line through the given points. K(6, 4), L(-6, 4) Can you lead me through the steps
The cartilage which divides the nose in two parts is called the