harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

Graph f(x) = 3[x] +9
pls help asap!!!!!!!
Can you simplify 19/6
The best answer gets brainliest 2+2=
2KMnO4 + 16HCl -> 5Cl2 + 2KCl + 2MnCl2 + 8H2O If 6.0 moles of KCl are produced, how many moles of HCl were reacted?
Which cause-and-effect relationship in “Broken Chain” best expresses the theme “Outward appearances are important to people”? Cause: Alfonso butched his hair on
One number is four more than a second number. Three times the first is 13 less than 2 times the second. Find the numbers
Type the spelling word suggested by the root or related word. Christ Fame Due Expel Fable Govern Grammar Happy Heavy Honor Access Permanently Inform Inspire Mar
These 2 groups had conflicts over land in the New World... English & Dutch Dutch & Italians English & Asians
7. Find the value of x in the triangle. 15°