nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

I’m the 1840’s what was the significance of the territory disputed over by Mexico and Texas
How long did sharecropping and tenant farming last in the South? into the 1870s into the 1890s into the 1910s into the 1930s
Someone help me please Type 1 paragraph about Christmas
What was the primary goal of the NAACP
a population of yeast grows in a test tube under ideal conditions until it runs out of space in the test tube. which kind of curve would accurately show the ch
What factors could be used to increase reaction rate? Check all that apply. using an inhibitor using a catalyst increasing temperature increasing pressure decre
Can someone please answer these questions?
Read the passage from Sugar Changed the World. You could date a great change in the world to a visit one Madame Villeneuve made to France in 1714. That year, Pa
J. K. Rowling and R. L. Stein are both reading The Hunger Games J. K. Reads 35 pages every 2 hours and 45 patient every 3 hours what is the rate of change for e
Jon has just paid his first mortgage payment. Which payment is he not required to make? A. PMI B.Property tax C.Down Payment D.Mortgage