whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One baseball costs $2.99. A bin of 12 baseballs cost $34.99. Is it cheaper
per baseball to buy 1 or 12?

Respuesta :

sammantha27 sammantha27
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 . If you bought 1 baseball 12 times it would be $35.88
Answer Link
ayomidekempharris
ayomidekempharris ayomidekempharris
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 baseballs because if you buy 1 you would have to double up, if you bought it 12x it would b 35$ and some change.
Answer Link

Otras preguntas

Need help with these questions?
What is 27006 ÷ 42???
After a juvenile has been taken into custody, which of these is the next step in the judicial process that must be taken? Question 11 options: adjudicatory
analysis of the poem 'Steam Shovel' by Charles Malam
44.69 rounded to the nearest tenth
article on generation gap
Charles Darwin gathered a lot of data about the natural world over a 5 year period as he traveled the coastline of South America and the Galapagos Islands. Whic
Read the following excerpt from the Venerable Bede's An Ecclesiastical History of the English People. In this excerpt, The author describes a period just after
While hovering near the top of a waterfall in a national park at 46244624 ​feet, a helicopter pilot accidentally drops his sunglasses. the height h left parenth
When the joints move more easily antagonistic muscles 2. results in fewer varicose veins standard sit-and-reach test 3. comes from equally worked antagonistic m