iDetectYT982 iDetectYT982
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Selena buys 4 peaches that weigh 1 pound in all. Each peach weighs the same amount. Peaches are on sale for $2.24 per pound.

Respuesta :

rbartlow2806 rbartlow2806
  • 01-02-2022

Answer:

4 ounces   IF...

Step-by-step explanation:

(16 ounces to a pound)

are they asking how much each peach weighs? (16/4=4)

Answer Link

Otras preguntas

WILL GIVE BRAINLET 5/6 + 7 1/3
Approximate V8 to the nearest hundredth. Show your work. Please help Here is a picture of you don’t understand the question ⬆️
The mass of a high speed train is 4.5×105 kg, and it is traveling forward at a velocity of 8.3×101 m/s. Given that momentum equals mass times velocity, determin
A ________ is a temporary activity a company undertakes to create a unique product, service, or result.
A lower GDP per capita is a sign that a country is more developed. Please select the best answer from the choices provided
_______ believed that quality stemmed from "constancy of purpose," and that managers should stress teamwork,be helpful rather than simply give orders,and make e
What were some major events and battles that happened with the Chaldeans?
What is a secondary source? A. a source used by two people B. a source that is lesser known C. a source based on primary sources D. a source created by an eyewi
(3x-2)(2x+4) using the box method of multiplication
2. Which of the following is not an example of a perfect square? a. 9 b. 200 C. 4 d. 64