eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

How did Ming China's relationship with Japan differ from its relationship with Vietnam? A. Vietnam was outside the sphere of Chinese influence, while Japan was
what is the average of 16.5, 21.5 and 17
What was significant about the transfer of power between parties in 1801?
which of these individuals was not a member of the republican party
when is the estimation of products a useful tool?
Which is a feature of a strong thesis statement?
Order from least to greatest 0.4,5/8,38%
What subject did Jaime Escalante help his students excel at? A. Calculus B. Comparative Literature C. U.S. history D. Art
DVDs were on sale for $12 each. Vanessa bought 14 DVDs. How much did Vanessa spend? $
What is the difference between Partial Product and Regrouping? Describe.