browniebonnie23 browniebonnie23
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

At a local hardware store Ms.jones learned that 1 would cost her $50, 12 would cost $1.00, and the price of 144 would be $1.50 what was Ms. Jones buying?

Respuesta :

7302kzh04 7302kzh04
  • 02-01-2022

Answer:

This is more of a riddle. She is buying numbers that can be used like to display the address of a house. "1" requires 1 such number; 12 requires 2 numbers; 144 numbers requires 3. The numbers cost .50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Knowledge of atomic structure has evolved over time. Thomson discovered that atoms contain electrons, Rutherford discovered that most of the mass of an atom is
What produces and assembles proteins?
what kind of reasoning was use in the development in evolutionary theory
what kind of reasoning was use in the development in evolutionary theory
Shakespeare's greatest plays were performed first in _____. the court courtyards of inns churches the Globe theater
Gender-responsive corrections calls for the __________ not ________in correctional policy and programming for male and female offenders. same; equivalent equiva
26.4 into fraction what is - 6.4 into a fraction
What produces and assembles proteins?
Which stage of the writing process is considered the "writer-centered" phase? a. drafting b. revising c. editing d. publishing
PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! SOLVE FOR X AND Y 7x + 2y = -17