jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

Round this number to two significant figures. 5,206
Choose the correct English translation for El rey de Francia tiene un caballo.
1. In the 1920s, there was a boom in (1 point) consumerism.. . religion.. . world travel.. . 2. What is a synonym for desolate? (1 point). . barren. . in
Which of the following statements about Woodrow Wilson is true? . He advocated eliminating the income tax.. . He opposed reforms to the banking system.. . H
Which of the following is a function of the nucleus? (1 point) stores DNA stores sugars builds proteins packages proteins
Check all that apply. If sec=13/12, then:
What is the speed of alpha rays, beta rays and gamma rays ?
What role does pyruvic acid play in cellular respiration?
Homeostasis will be MOST affected by the removal of the A) vacuole. B) cell wall. C) chloroplast. D) cell membrane.
1.List one extensive and one intensive property of marker ink.. . . . . 2.Define mixture.. . . . . 3.Is tap water a heterogeneous or homogenous mixture? Expl