kateebug2007
kateebug2007 kateebug2007
  • 01-01-2022
  • Mathematics
contestada

please help i need done before 11:59!

please help i need done before 1159 class=

Respuesta :

jmidwest
jmidwest jmidwest
  • 01-01-2022

Answer:

D: $9/lb

Step-by-step explanation:

Rise 9 dollars per run of 1lb

Answer Link
mesoaliice
mesoaliice mesoaliice
  • 01-01-2022

Answer:

D. $9/1 lb

Step-by-step explanation:

let's first break down what unit price means

unit price is the amount of cost per one unit.

so if we check the graph here, we need to look at the 1 where weight is depicted. 1 is directly horizontal to $9 so we know our answer varies from c or d.

finally, we can deduce the answer is d because we always divide our cost by the quantity, so it is 9$/1lb

Answer Link

Otras preguntas

Do u think that victims of human Rights abuses are protected? Substantiate
What is the value of 5.7 × 108?
What is the main goal of a flexibility program?
If you are performing a stoichiometry problem and the only information you have to start is the molarity and volume of a solution used, what would you do?
How do microorganisms affect humus and thereby soil health?
Which of the following criteria makes someone eligible to run for president of the United States?
What was one way industrialization led to rising imperialism in the 1800s
Compare 1 out of 3 and 3 out of 10. Are these values equal? Explain your reasoning.
Which characteristics are not necessarily true of all living things
The British ended the opium trade to China in 1836. a. True b. False