aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

Think about the process of analyzing how participation in World War I changed the cult international political policies of the United States. How did this proce
The variables x and y vary inversely, and x = 12 when y = 6. Use the inverse variation formula, k = xy, to find y when x = 3.
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST AND 5.0 RATING
What is the y-intercept of the line perpendicular to (1,1) and (-3,-1) and passes through (-3,-2) The y-intercept is
calculer l intensité du courant qui le traverse
Solve the system of equation using substitution
Which of the following actions should you take as the first step in responding to an infant with mild FBAO? A. Checking that the child is crying, coughing, and
_____________ is the glue that keeps you all together and makes your activity fun and meaningful. A. Adhesive B. Cohesion C. Anxiety D. Collaboration
here is a graph that represents a quadratic function. Which equation could define this function?
How I can answer this question, NO LINKS, if you answer correctly I will give u brainliest!