kendrahopepar2020 kendrahopepar2020
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

Sally is going to the store to buy chocolate chip cookies for the class party. She sees a 16 oz. bag of cookies for $5.99 and a 22 oz. bag for $6.25. Which is the better deal

Respuesta :

fishwithpaypal
fishwithpaypal fishwithpaypal
  • 03-11-2021

Answer:

The 16 oz. bag for $5.99 is the better deal.

Step-by-step explanation:

We need to find the unit rate.

So a 16 oz. bag for $5.99, and a 22 oz. bag for $6.25.

All we need to do is divided the ounces by the prices.

16 divided by 5.99 is 2.67111853, rounded it's 2.70.

And 22 divided by 6.25 is 3.52

2.70 is way less than 3.52, so it's the cheapest and the better deal.

Answer Link

Otras preguntas

18x-(8x-7)=67 what does 'x' equal in this equation?
what is the value of the tape diagram if the ratio is 8 to 7 and the total is 195
Approximately when did World War I occur? A. 1910s B. 1930s C. 1940s D. 1960s
What is elastic rebound
Who was John Howe ( American revolutionary war) and why did he matter to our history?
Why did a division of labor occur when people started to produce a surplus of food?
I need to convert this to a scientific notation 286,300,000,000.00
whats the answer to: 11x/18
Calculate how much work you need to move the 130 N trunk to a ledge 2 m above.
how to change 3.25 in to 32.5