MakyiSpencer14 MakyiSpencer14
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

A 64 oz bottle of apple juice costs $2.39 and a 20 oz bottle cost $0.79 which is better to buy

Respuesta :

molly37 molly37
  • 01-01-2017
the awnser to that question is 64
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-01-2017
The answer is the 64 oz bottle of apple juiceis the better buy. You just need to divide and find the number that is less or cheaper
Answer Link

Otras preguntas

How is the cell cycle important to some unicellular organisms?
I need a sentence with the word gracious
How did Stalin and Mussolini maintain their power?
An increase in investment __________. lowers interest rates increases current consumption expands the productive capacity of the economy leads to inflation
Why did Spain colonize Florida and the Rio Grande valley? A. The Spanish found silver and gold mines there. B. Native Americans in that region wanted to trade w
Please help! Read the information below: In 1840, the population of Chicago was only 4,470. By 1900, the city's population was 1,698,575. Which factor contribut
what is the inequality sign for "at least"?
After the War of 1812, the first expansionist goal of the republic was the acquisition of A. the Oregon Country B. California C. Florida D. Canada
When was Second World War started?
A ball is made of a plastic sphere covered with a layer of rubber. The plastic sphere has a radius of 18 in., and the ball itself has a radius of 22 in. What is