LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

hi can someone please help me with this question please anyone please help me with this question please anyone please help me with this
How are genes related to chromosomes?
How does an acid–base indicator react when placed in an acidic solution?
A length of rope is stretched between the top edge of a building and a stake in the ground. The head of the stake is at ground level. The rope also touches a tr
how can regular participation in physical activity improve an individual's overall health?a. regular participation in physical activity reduces the risk of deve
What was the cause of the Great Schism of 1054 between the Eastern and Western Church? a. It was a gradual process of estrangement between the east and the west
how did native American people in different environments get their food?
What was the cause of the Great Schism of 1054 between the Eastern and Western Church? a. It was a gradual process of estrangement between the east and the west
36% of what number is 18?
how do i solve 5(-6 3m)