lh27545 lh27545
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this problem

Please help me with this problem class=

Respuesta :

axximx2
axximx2 axximx2
  • 03-09-2021

Answer:$6.11 per bag

Step-by-step explanation: The total of both the apples and ice cream is 55.68. Since we’re just trying to find the total price of apples, we’ll subtract the total price of ice cream. 55.68-6.80=48.88. Now we’ll divide $48.88 by 8, since there are 8 bags. That leaves us with $6.11

Answer Link

Otras preguntas

Consider this quadratic equation. x2 3 = 4x which expression correctly sets up the quadratic formula to solve the equation?
In using the multiple regression method, we can model the effects of the different levels of a qualitative independent variable by using a(n) ____________
should the school day start later?
States are able to enact agreements with other states, without the consent of congress. these are called____________
Which document is most likely to include planned project start and end dates which serve as the starting points for a detailed schedule?
How did women of the mid-19th century begin to establish more of a role in public society?
Decision-making power based on an individual's perceived extraordinary personality is called?
What policy tool of the federal reserve relies on bank borrowing to be effective?
B is the midpoint of segment AC. Which statement best describes the relationship between triangles ABD and CBD? (1 point)
If you have actually experienced something, your attitude toward it is __________ your behavior