pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

How does a rollercoaster convert potential energy into kinetic energy and then back to potential energy again and again?
A car of mass 2400kg moving at 20 m/s slams into a cement wall and comes to a halt?
solve the systemAlso plz show work and what you did and these two equations with x and y the x and y have to be the same in both the equations 0.5x +y=40.5x-y=-
What is the minimum of the sinusoidal function? Enter your answer in the box.
How did the Thirty Years' War influence the development of national identities in Europe? A. It increased Spain's power over the rest of Europe. B. It wiped o
does anyone know the answer to this??
Succulent plants, such as cacti, are most often found in which terrestrial biome?
HURRY AMSWER THIS QUESTION PLEASE!! :)
How to write a topic sentence in a MLA format essay
Much of the manpower for the US war effort in Vietnam came as a result of the draft. A draft is a system by which able-bodied males are forced into military ser