lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

David is studying a mammal, but Ping is not. The animal that Mandy is studying can be found in the ocean. The animal that Alan is studying is slower than the an
Please help!! Fill in the blank.
When 15 grams of salt dissolve in 45 grams of water, what is the resulting mass of the mixture? The resulting mass would be 60 grams. The resulting mass would b
-45 ÷ - -9= Hills garden has lots of apple trees. 140 apples fall on ground in 35 seconds. How many apples fall in one second?
Which graph represents the function of f(x) = the quantity of 4 x squared minus 16, all over 2 x minus 4?
If school gets off on June 2, when would school start? How long would the exact summer vacation be?
identify each eye rhyme in this excerpt from "The Brigs Of Ayr" by robert burns.
Which best explains the motivation behind Ismene's refusal to assist Antigone in burying Polyneices?
how did the quantum mechanical model of the atom improve on Borh's atomic model?
How many coins are dimes?