Kekeangelo2 Kekeangelo2
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $4.5 for 3 apples. Find the cost per apple.

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 01-07-2021

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

so its

4.5 ÷ 3

which

1.5

Answer Link

Otras preguntas

The instructions for making proteins comes originally from
PLEASE HELP!!! Solve the equation. Round the answer to the nearest tenth. 3.2x = 4.6 x ≈ 1.4 x ≈ 14.7 x ≈ 1.5 x ≈ 1.3
Judith classified 4 1/5 as an integer.What is her error
Which of the following is a characteristic of formal language? a: Jargon b: Contractions c: Standard English d: Slang
Chaz kept a record of how many gallon of gas he purchased each day last week
How is steel made from iron?
Combine these two sentences using a subordinate conjunction. Kate could not attend the senior class trip. Kate earned straight As.
What is ecology? What is a biome?
The Lapita had a very distinctive type of _____. A. pottery B. sculpture C. painting D. ceramics
What is a sign of a heart attack?