49ersrock1234
49ersrock1234 49ersrock1234
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of beans costs $4.70. Mrs. Patel buys 6.5 pounds of beans. How much dose she pay for the beans ?

Respuesta :

llamabeans llamabeans
  • 02-12-2016
$30.55
-----------------------------------------
4.70
x 6.5
_____
2350
28200
_______
30.550
Answer Link
theBOBFREDRICK theBOBFREDRICK
  • 02-12-2016
4.70            
x    6 ( lbs)
28.20

4.70 divided by 2 is 2.35

28.20 +2.35 = 30.55




Answer Link

Otras preguntas

names is often given to the journey of africans who were brought to the americas as slaves?
which is longer 635 millimeters or 535 centimeters ?
During the evolution of life on Earth, the photosynthetic organisms initially responsible for raising atmospheric oxygen concentrations from less than 1 percent
What steps did president Wilson have to take to make an official declaration of war?
what planet starts with e?
what SI unit would best be used to express the height of your classroom ceiling ?
How far does Franklin Roosevelt deserve his reputation as one of the greatest US presidents?
The net force acting on a 50 kg crate is 0 N. What is the crate's acceleration
THE EXPRESSION (TAN THETA) (CSC THETA) IS EQUAL TO?
why a flat surface of a rectangular prism called faces?