georgiastarn
georgiastarn georgiastarn
  • 05-05-2021
  • Mathematics
contestada

If 1 raffle ticket costs $16, how many raffle tickets can you buy for $96?

Respuesta :

pelegzm2 pelegzm2
  • 05-05-2021

Answer:

6 Raffle Tickets

Step-by-step explanation:

$96 Left/$16 per Ticket = 6 Tickets

Answer Link

Otras preguntas

Mandi has 42 stamps. She wants to put her stamps in a book. She can put s stamps on each page. Which expression can Mandi use to find the number of pages needed
Emily is running a lemonade stand. She expects to make $110 for the day, but ends up making 162% of that amount. How much money did Emily make that day?
How does it support Wiesel’s main idea about indifference ?
A man used a force of 250 Newtons for 90 seconds to pull on a rock that remained stationary. How much work was done?
The diameter of a circle is 10 m. Find its area to the nearest tenth
A 9-pound bag of cornmeal costs $80.64. What is the price per ounce?
A shop has an event where 80 items are on sale. Each item is discounted by up to £60. a) Find the upper and lower quartiles of the discounts. b) Find the interq
For those diagnosed with a panic disorder what is the source of their fear/anxiety? a. Being around enclosed spaces b. Having additional panic attacks c. Bein
Use the background information and diagram to answer the question: Which of the following are producers? 1Grass 2Algae 3Cyanobacteria 4Plankton
Find the dimension of fractal with a scaling ratio of r=9 and a replacement ratio of N=11. Round your answer to the nearest hundredth. The dimension is blank