jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

Animal cells have which of the following characteristics? no cell wall chloroplasts no large vacuole, only small ones cell plates and no centrioles in cell divi
Which direction does the Nile flow towards its delta?
What is the prefix of dispelling?
To show emphasis, what helping verb would you use to fill in the blank in this sentence? I _______ think I have mastered French pronunciation. a. can b. must
how to put asexual reproduction in a sentence
What was the purpose for Joseph Stalin's actions?
List the next 4 multiples of the unit fraction 1/2
In 1700, which of the following colonies had the largest slave population relative to its overall population? a. Massachusetts b. Pennsylvania c. South Carol
What is the best description of health protection?
Which of the following aspects of Wilson's Fourteen Points was adjusted, or compromised, at the 1919 peace conference? A.multi-national disarmament B.self-deter