salrez salrez
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Travis bought 6 new notebooks for school for $9.30. How much was each
notebook?

Respuesta :

sunabariii
sunabariii sunabariii
  • 02-04-2021

Answer:

1.55

Step-by-step explanation:

9.30/6=1.55

Answer Link
xSoon
xSoon xSoon
  • 02-04-2021

Answer:

One notebook equals $1.55.

Step-by-step explanation:

($9.30) / 6 is equal to $1.55. Moreover, one notebook is $1.55 as this number multiplied by 6 yields $9.30.

Answer Link

Otras preguntas

there never was a time when the world was without fire, but there was a time when men did not know how to kindle fire; and after they learned how to kindle one,
a source that lists words with similar meanings is called a _____. a. synonym b. persona c. thesaurus d. dictionary
The people of one country have decided they no longer wish to have individual state governments. They all basically have the same laws anyway, so to save on tax
_________ wanted to do my homework alone.which best fits in the blank?iweshethey
hi may someone help me out with this please
where is the area around 54°40’
Can anyone help me out plz
working with c# i would like a messagebox.show prompt for yes/no and if yes prompt for inputbox.
when you write a short story, why might you use a thesaurus to look up synonyms of descriptive words?
yami pours powdered cocoa mix into milk and stirs it. then she microwaves the mixture for three minutes. when she takes the cup out, the handle is very warm. st