jsjanjdndjwlskfjr jsjanjdndjwlskfjr
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 8 dollars. Yoko buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Yoko pays.

Respuesta :

Hellofunnygirls
Hellofunnygirls Hellofunnygirls
  • 01-04-2021

Answer:

8×p≈c

Step-by-step explanation:

Because if each is 8 dollars you would multpy the number (Or Letter) by how many you want or have.

Answer Link

Otras preguntas

A soccer league has $630 to buy new soccer balls. If each ball costs $6, how many balls can the league buy? soccer balls
to restart a device without powering it down
The distance from Earth to Zolon is 162,800,000 km. The trip on the Drowzer rocket will take 407 hours. Create an equation to figure out the speed (in km per h
What is the lysosome function
10. On her pogo stick, Lula made 24 hops in 30 seconds. At this rate, how many hops will she make in 50 seconds?
Question 5 of 10 Why might an author choose to use a third-person narrator? A. To show the thoughts and feelings of one character B. To create a more personal e
The value of expression x 2 + 3x 2 − 5n − 2 when x = 2 is
I accidentally forgot how to calculate height pls help! im in 6th grade btw
Are there any sentences that use all the letters in the alphabet?.
According to the telegram sent by Arthur Zimmermann, how would Mexico be rewarded if it sided with Germany in a potential war with the United States? Germany wo