tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

Quadrilateral RPQS is a rectangle. Label the missing measures.
Solve by using either the addition method or the substitution method. x + y = - x + y = -
how to solve -20+30(-4)/-4-4
The oceans of the world are considered to be carbon sinks. A carbon sink is anything that absorbs more carbon than it releases as carbon dioxide. Besides being
Corinna has $72. She wants to buy a $259 plane ticket. She will save up her earnings from working at the museum where she earns $17 per hour. Which inequality s
On the grid shown draw the graphs of y = 4x - 3
A student put her ear on one end of a long piece of lead. She asked her friend to bang the other end of the lead with a hammer and heard the sound 5 seconds aft
When given the information below, can you conclude that Quadrilateral WXYZ is a parallelogram? Why or why not? In Quadrilateral WXYZ, the sides have the followi
For the function y = 7-3x, what is ordered pair for x=5?
what's the slope intercept equation for (-4,1) and (8,-2)​