jajpopra0001
jajpopra0001 jajpopra0001
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy, 5 for $4.25 or 8 for $6.88?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

5 for $4.25

Step-by-step explanation:

First you find how much of one each cost

4.25 divided by 5 = 0.85

6.88 divided by 8 = 0.86

The one for 5 for $4.25 is one cent less

one cent is still money

Answer Link

Otras preguntas

An airplane travels in a straight line directly from Washington, D.C., to Atlanta, Georgia. Ignoring take off and landing, what is constant throughout the major
A candidate for the house of representatives is required to be a citizen for at least how long?
Plz helps me I don’t get these I’m hoping for a smart math helper
What is a major distinction between quantitative and qualitative descriptive methods? quantitative techniques use _____, whereas qualitative techniques involve
Do u think a time limit should be attached to constitutional amendments? Explain
"a manufacturer of deep-sea oil rigs may be least concerned about which of these marketplace forces?"
how to write the experiment from the hypothesis?
Before heinz sold its 9-lives brand cat food unit, the company identified the product as having a low market share in a high-growth market. the portfolio matrix
Ou have $32 to spend at the music store. each cassette tape costs $5 and each cd costs $9. write a linear inequality that represents this situation. let x repre
Can someone please help me with this page?