chamaolegirl87 chamaolegirl87
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Unit price $5 for 60lb bag

Respuesta :

anaekwefamily12
anaekwefamily12 anaekwefamily12
  • 03-02-2021

Answer:

12 per one bag

Step-by-step explanation:

60lb bag divided by the amount it costs which is $5.

Which equals $12.

Answer Link
churrosatan
churrosatan churrosatan
  • 03-02-2021

Answer:

$1/12lb

Step-by-step explanation:

Divide 60 by 5.

Answer Link

Otras preguntas

What is a Roman God's fiery mountain?
Rick knows that 1 cup of glue weighs 1/18 pound. He has 2/3 pound of glue. How many cups of glue does he have?
3. Bursting through the door, the flustered mother mother screamed uncontrollably at the innocent teacher who gave her child an F. Tone:______________________ C
how many miles can you get on one tank of gas if your tank holds 18 gallons and you get 23 miles per gallon?
whats 168,356 rounded to the nearest ten thousand
Show how to find the value of six dimes an eight pennies
Louann and Carla received equal scores on a test made up of multiple choice questions and an essay. Louann got 14 multiple choice questions correct and received
53°c below zero is what
Choose the correct function/equation for the following description. A linear function whose graph has y-intercept 6.
how did William sycamore's two sons die