moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

sales at Cycle Time increased by 370% this year. Which of the following is equivalent to 370%? 37/100, 3.7, 3 7/100 or 37? How do I figure this out?
what are characteristics of the domains and kingdoms of living organisms
what is the largest speed this projectile can have without causing the cable to break?
Among all school of thought concerning the representation of Buddha, which of the following is not a common trait of Buddha?
How did the achievement of women's suffrage change society's opinion of women? (not state test or any test)
classify these compounds by whether they behave as strong acids, weak acids, strong bases, or weak bases in aqueous solution.
which of the following types of group would most likely be impacted by a bad apple?
homogeneous mixture definition
what state has a capital named for the seventh president, old hickory?
how much water should i drink