Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

What split the Muslim World during the Middle Ages? PLEASE HELP ♥
During the Early Middle Ages in Europe __________. a.cities increased in size b.trade with areas outside of Europe increased c.warfare frequently occurred d.pop
The greenhouse effect is a result of A. absorption and radiation of energy in the hydrosphere. B. consumption of fruits and vegetables that produce a biofuel. C
Which statements describing aspects of Russia's culture and history are true? Choose all answers that are correct. A. Russia is the second largest country in th
what 3 prime numbers times together to make 231
please explain what I am to do with this problem 1x= -1; x+5=4
How do i set up and solve divide 4/5 by 70%
elli has some money If she buys 2 comic books, she will have $7 left If she buys 3 comic books, she will need $8 more. How much does each book cost?
1: 2.5A 90V R ? 2: 200 ohms 3.25mA V ? 3: 2.5kv 300 ohms I ?
solve using addition method 3x-3y+2z=7 3x+y-3z=-5 7x-y-2z=0