theakakseed
theakakseed theakakseed
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Help I nee this ASAP, What is the price of 1 tennis ball if a package of three tennis balls cost $4.95?

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

4.95/3=1.65

Answer Link
smartme48
smartme48 smartme48
  • 01-02-2021

Answer:

One tennis ball costs $1.65

Step-by-step explanation:

?= price of one tennis ball

1   -   ?

3   -   4.95

Solve: 4.95×1÷3= 1.65

Answer Link

Otras preguntas

R(3, 3), S(–1, 6), and T(1, 8) are the vertices of /, and RX is a median. Find the coordinates of point X. a. (–1, –1) c. (0, 7) b. (1, 4.5) d. (2, 5.5)
Which of the following measurements is best understood using einsteins concepts rather than Newtonian physics
An equilateral triangle has a perimeter P . The length of one side is p/3 . Which exprecion is equivalent to the length of one side 3p 2\3p 1/3p 3/4p
2. Which component of fitness includes exercises such as running a mile and hiking? flexibility muscular endurance cardiorespiratory endurance muscular strength
I SUCK AT SCIENCE SO HERE Choose the correct words to complete the following statement and write the answers in the order they appear in the answer boxes: Photo
What is the difference between a business cycle and the day-to-day ups and downs of the market?
what is square root of 98t^5
How are the components of health related to wellness
Can someone explain this to me please
Answer all these questions! Based on Nutrition ~~ • List five food groups • List 10 fruits and vegetables of different colors ( try and name 10 colors) •Expla