rshelly14033
rshelly14033 rshelly14033
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

it costs $2.48 for a 16 ounce jar of peanut butter and $5.44 for a 40 ounce jar. which jar is the better buy

Respuesta :

donovannnnn donovannnnn
  • 04-01-2021
second one, please mark branliest
Answer Link

Otras preguntas

(study)He cannot come out to play.He _____.​
In how many ways can $9$ friends sit at a circular table if two of them, Anna and Bob, insist on having exactly two people seated between them? (As usual, two s
One of the five quadratics below has a repeated root. (The other four have distinct roots.) What is the repeated root?$\begin{align*}&-x^2 + 18x + 81 \\&
The class-mark of the class 80-90 is​
Scientists used alpha particles to investigate models of the atom. Figure 4 shows an alpha particle scattering experiment.Explain how scientists used the result
HELP STAT: Graph the function F(x)= -sec (x/4) +3 on the interval [-2pi,6pi]
When does astrons form?
What does it mean when a solution is saturated? O The container is full. O No more solute can dissolve in solvent. O The solute has turned into a solid. O The s
how many ml of 40 percent acid should be added to pure acid to make 70ml of 65 percent acid?
a cylinder tin,7cm high,is closed at one end.if its total surface area is 462cmsquare,calculate its radius​