Wwwjeijdn Wwwjeijdn
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can you buy for $1.00?

Respuesta :

kifanok821 kifanok821
  • 03-12-2020

Answer:

1/4 of a pound

Step-by-step explanation:

Blueberries are 4 dollars a pound you have 1 dollar

you can by 1/4 of a pound

Answer Link
dholmes75 dholmes75
  • 03-12-2020

Answer:

You can get 4 ounces

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what contributed to the “machine” type of city government
How do I describe the shape of a histogram?​
Need help on this math question Thanks
Help ASAP!!!! Please show work thank you
Tariq doesn’t want his kids to give in to peer pressure to smoke. According to the inoculation hypothesis, one way he could build up their resistance to potenti
why people in different parts of the world wear differet clothes
If the oil pressure light illuminates while you are driving you should
in which of the following is the solution concentration expressed in percent by volume 10 mL of solute _________ x 100% 100 ml of solvent 10 g of s
Select the correct answer. Which fallacy does this excerpt from "Cotton Is King" by James Henry Hammond contain? It was this that brought on the American Revolu
William put $500 into a savings account that earned 2% simple intrest after 3 years how much interest did william earn