06ricfal60138
06ricfal60138 06ricfal60138
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

HELPPPP!!!!!
my testt

HELPPPP my testt class=

Respuesta :

scarlettrichard25
scarlettrichard25 scarlettrichard25
  • 03-12-2020

Answer:

$8.50

Step-by-step explanation:

ok so if you divide 3.40 by 5 you get .68 and you multiply that to get 8.16 then you divide .68 to get the cost of half a pound and you get .34 so you add that to 8.16 and get 8.5.  

your answer is $8.50

hope this helps!

Answer Link
nekumaker2
nekumaker2 nekumaker2
  • 02-09-2021

Answer:i know this is no help now but plz give my sister brainliest for what she did last year.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Is there DNA in our food? How do you know?
Tim solved a system of linear equations. He found that an infinite number of points satisfied the system. What do you know for certain is true about the two lin
work out the parallelogram of base 6cm and height 8cm
Does the equator cross the northern or southern part of South America? South America is located mostly in which two hemispheres?
What number is halfway between 3000 and 4000
Convert 35kg to its equivalent in g using dimensional analysis
how do you solve: 4 + |k + 1| <15
2x-y=-63x-4y=-4Solve using elimination and then substitution
David bought a game on sale for $6 less than half its original price.she paid $88 for the jacket. What was the original price
Translation: how long has it been?